Zakres dzialalności Poradni Kardiologicznej

Kardiologia-dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca,aorty i mniejszych naczyń krwionośnych) , ich rozpoznawaniem i leczeniem.

W poradni przyjmują:

  • lek. med. Joanna Pikuła – Emiliańczyk – specjalista kardiolog

Wykonywane usługi i diagnostyka w poradni.

Przeprowadzane badania diagnostyczne w ramach poradni pozwalają na zdiagnozowanie zaburzeń rytmu serca,jak również zaburzeń ukrwienia związanego z chorobą wieńcową i zawałem.

Badania wykonywane są na najnowocześniejszej aparaturze diagnostycznej zapewniającej wykrycie wszystkich nieprawidlowości w czynnościach ukladu krążenia.

Najczęściej wykonywane badania to:

  • ECHO serca – inaczej USG serca-umożliwia obrazowanie struktur serca (mięsień,zastawki) oraz przepływ krwi w sercu i dużych naczyniach.Wykonuje się przez przylożenie głowicy do klatki piersiowej.
  • ELEKTROKARDIOGRAFIA – EKG –to badanie umożliwiające zapis pracy serca za pomocą rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego.
  • HOLTER EKG -to zapis EKG w ciągu całej doby.Pacjent zostaje wyposażony w niewielkie urządzenie (wielkości portfela) rejestrujące. Zarówno elektrody jak i urządzenie rejestrujące zakładane są i zdejmowane w Przychodni Medyk przez specjalnie wyszkolony personel . Wynik wczytywany jest do komputera  i następnie drukowany w formie papierowej na miejscu w przychodni.
  • HOLTER ciśnieniowy– to zapis ciśnienia tętniczego krwi w ciągu doby. Pacjent zostaje wyposażony w niewielkie urządzenie (wielkosci portfela) rejestrujące. Mankiet jak i urządzenie rejestrujące zakladane są oraz zdejmowane przez personel Przychodni MEDYK.Wynik odczytywany jest przez program komputerowy i następnie drukowany w formie papierowej.
  • Badanie wysiłkowe EKG – inaczej test wysiłkowy EKG , próba polega na ocenie zmian zachodzących w sercu podczas wysiłku fizycznego jakim jest marsz na bieżni napędzanej elektrycznie. Badanie ma na celu zdiagnozowanie zmian w ukrwieniu  i czynności serca podczas wysilku fizycznego. W czasie wysilku mogą pojawić się w zapisie EKG zmiany , które nie występują  w zwykłym,spoczynkowym badaniu EKG